Okna zabytkowe – renowacja i rekonstrukcja

Potrzebujesz okien zabytkowych drewnianych? Powinieneś odwiedzić ten adres.

Okna zabytkowe zwykle wyglądają znacznie lepiej niż te wykonywane obecnie i są niewątpliwą ozdobą budynków. Względy estetyczne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, a na ich cenę w znacznym stopniu rzutuje również wiek. Podobnie jak pozostałe przedmioty zabytkowe, także okna muszą być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych w markecie surowców. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać te prace?

Okna zabytkowe – jak odróżnić

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż nowoczesne. Nie są również uchylane, co powoduje, że potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym można wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – materiału, jaki wykazuje wiele dobrych stron, lecz wymaga częstych remontów, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak ważne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Komu zlecić remont okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga najwyższych kwalifikacji – ten typ okna charakteryzuje się bowiem użyciem różnych, dziś już nieczęsto spotykanych, technologii. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku mogą otrzymać duże kary.

Lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]