Sklejka szalunkowa – niezastąpiona w budownictwie

Szukasz sklejki Peri? Odwiedź tę stronę.

Deski szalunkowe to podstawowy moduł szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego surowca, jednak przeważnie używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc postawić obiekty ze ścianami wykonanymi z tego materiału. Szalunki mają również zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach na ogół używane były deski z litego drewna. Te jednakże były kosztowne, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym dziś używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – przeważnie z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny częstokroć wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują z reguły swoją sklejką szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma służy również wynajmem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. łączników i głowic.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]