Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Sprawdź, gdzie kupić szalunki Kraków.

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zwykle stosuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wówczas są one niezbędne do tego, by właściwie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się także w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie przestrzeni na okna, drzwi oraz bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są współczesne szalunki i w jaki sposób mogą zdobyć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, drewna lub metalu

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z drewnianych desek lub mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większość inwestorów oraz wykonawców decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, drewna lub sklejki, jak również łączyć w sobie 2 albo 3 surowce. Zazwyczaj jednak stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę scalają głowice ze stalowe bądź aluminiowe, narożniki, belki i łączniki.

Wynajem szalunków – dla kogo?

Podmioty cyklicznie parające się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących postawić jeden obiekt oraz brygad, które zwykle świadczą odmienne usługi. Zakup wszelkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie lepszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]