Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Obrączki Kraków zamówisz na obraczki.net.pl.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem życia. Ceremonia ta łączy młodą parę po wsze czasy, a oznaką ich wierności, oddania i miłości są obrączki ślubne.

Panowie nie zawsze wkładali obrączki

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się elementem ceremonii ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka wieków później, o czym jednakże mało osób pamięta. Już uprzednio bywały przypadki, że wsuwali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojenne eskapady, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się szeroko w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż czeka na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. W Polsce nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo na Słowacji, w USA, we Francji albo w Turcji, nakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek obyczaj mówi, iż przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki współcześnie

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się subtelniejszą estetyką. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z rozmaitych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub stal) reprezentujące moc miłości. Współcześnie do ich sporządzenia używa się przeważnie złota oraz platyny, które są oznaką zaufania do partnera. Naturalnie, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najczęściej kupowane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie i delikatne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch odmian złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także nierzadko usługę ich grawerowania. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu lub istotny dla nowożeńców cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]