Drzewa genealogiczne – droga do własnej tożsamości

Wiedza o historii rodu niezbędna jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Większości z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez najbliższych żyjących krewnych. Ale są jednak i tacy, dla których jest to niewystarczające. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca wymagająca cierpliwości

Opracowanie drzewa genealogicznego – zwłaszcza takiego , które cofa nas kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie może być zaliczone do prostych. Odnajdywanie dat czy miejsc przyjścia na świat i śmierci kolejnych członków rodziny wymaga naprawdę wielkiego nakładu pracy. Informacje zbierać można w zapomnianych archiwach miejskich lub księgach parafialnych. Na ogół można korzystać z nich bez żadnych opłat. Znajdują się jednak i takie miejsca, w których trzeba wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Powinno się pamiętać, że cena poszukiwań może również wzrosnąć wraz z nieodzownością dojazdu do następnych parafii oraz urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń zamieszkuje w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – dlatego powinno się je opracować?

We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest pomocna do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się częścią małej wspólnoty, jaką są najbliżsi. Sprawia to także, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To z tych przyczyn na chwilę obecną coraz więcej Polaków decyduje się na przygotowanie drzewa genealogicznego.