krajowy system e-faktur, e-faktury

Krajowy System e-Faktur – podstawowe informacje

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie właścicielom firm na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – jednakowy format dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle zdefiniowaną strukturę danych zakodowanych z użyciem znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo niewiele mówi człowiekowi, który nie wie jak go rozszyfrować, jednak dla przystosowanego oprogramowania do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego rodzaju jest całkowicie czytelny. Za sprawą tego, że faktury mają jednakowy format niezależnie od tego którego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane jednakowo. Jest to istotny postęp zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas nagminnie spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania przez aplikacje księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkiem eliminują możliwość pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na nim zyskają

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną poprzez Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą m.in. są zwolnieni z wymogu wysyłania pliku JPK_FA, wcześniej dostaną zwrot podatku VAT, a także zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (system przechowuje informacje o nich przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu zapobiega wykroczeniom w sferze podatku od towarów i usług, akcyzowego i dochodowego. Co ważne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z zewnętrznego oprogramowania do księgowania, ale musi ono być zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]