Najpopularniejsze złote monety. W które z nich warto zainwestować?

Złote monety inwestycyjne to doskonały sposób na ulokowanie kapitału na przyszłość. W dobie kryzysu gospodarczego coraz więcej osób zaczyna interesować się kolekcjonowaniem cennych numizmatów. Jakie złote monety kupować, żeby osiągnąć zysk? Przedstawiamy najpopularniejsze egzemplarze.

Jakie złote monety bulionowe kupować?

Do najcenniejszych monet należą numizmaty wypuszczane w seriach – posiadanie kompletnej kolekcji, np. monet okolicznościowych, pozwala je łatwo odsprzedać i uzyskać wysoką cenę. Warto też wybierać monety uwzględnione na liście publikowanej co roku przez Komisję Europejską, przedstawiającej oficjalne monety bulionowe uznawane we wszystkich krajach unijnych. Należy też sprawdzić stan monety i inwestować w dobrze zachowane egzemplarze – mocno zniszczone numizmaty nie będą przedstawiały dużej wartości kolekcjonerskiej. Przy wybieraniu monet do swojej kolekcji warto też uwzględnić ich wagę – najlepiej inwestować w egzemplarze o wadze 1 uncji trojańskiej, ponieważ najłatwiej się sprzedają.

Najpopularniejsze złote monety

Gwarancją udanej inwestycji są monety z tzw. wielkiej piątki, czyli najbardziej rozpoznawalne i poszukiwane egzemplarze. Należy do nich:

  • Krugerrand (RPA) – południowoamerykańska złota moneta bulionowa, która uchodzi za najpopularniejszy okaz – jest niezwykle cenna i chętnie wybierana przez kolekcjonerów na całym świecie. Wybijana od 1967 roku. Na awersie znajduje się m.in. wizerunek Paula Krugera, a na rewersie – antylopa springbok. Moneta występuje w wersji Full – 1 oz, Half – ½ oz, Quarter – ¼ oz, Tenth – 1/10 oz.
  • Filharmonik Wiedeński (Austria) – moneta wybijana przez Mennicę Austriacką (Münze Österreich AG) od 1989 roku – początkowo jako moneta o wadze 1 oz i nominale 2000 szylingów austriackich. Obecnie występuje w nominale euro. Na awersie znajdują się charakterystyczne organy z Wiener Musikverein – siedziby Wiener Philharmoniker, a na rewersie – instrumenty orkiestry wiedeńskiej. Charakteryzuje się wyjątkową precyzją wykonania.
  • Liść Klonowy (Kanada) – znana również jako Maple Leaf. Moneta wybijana od 1979 roku przez Mennicę Królewską Kanady (Royal Canadian Mint). To jeden z najbardziej rozpoznawalnych numizmatów. Awers zdobi wizerunek Królowej Elżbiety II, zaś rewers – liść klonu. Kolekcjonerzy mają do wyboru wersje 1/20 ozt,1/15 ozt, 1/10 ozt, 1/5 ozt, 1/4 ozt, 1/2 ozt, 1 ozt, 100 kg.
  • Australijski Kangur (Australia) – moneta lokacyjna bita w mennicy w Perth od 1989 roku, kiedy zastąpiła numizmaty znane jako Australian Gold Nugget. Na awersie uwieczniono Królową Elżbietę II, a na rewersie co roku znajduje się inny wizerunek kangura. Monety są fabrycznie pakowane w kapsel, co zabezpiecza je przed uszkodzeniami.
  • Amerykański Orzeł (USA) – wybijana przez Mennicę Stanów Zjednoczonych od 1986 roku. Kruszec wykorzystywany do jej produkcji musi być wydobywany na terenie USA. Moneta dostępna w nominałach: 1/10 ozt, 1/4 ozt, 1/2 ozt, 1 ozt. Awers przedstawia wizerunek kobiety, która symbolizuje Wolność, a na rewersie w każdym roku emisji umieszczony jest inny wizerunek orła.

Oprócz monet ze złotej piątki popularne są również:

  • Britannia (Wielka Brytania) – moneta bita od 1987 roku przez Mennicę Królewską Wielkiej Brytanii. Rewers przedstawia postać Britanni, a awers – Elżbiety II.
  • Chińska Panda (Chiny) – emitowana od 1982 roku. Na awersie znajduje się Świątynia Nieba, a na rewersie – panda, której wizerunek każdego roku zmienia się. Dostępna w wersjach 1/20 ozt, 1/10 ozt, 1/4 ozt, 1/2 ozt, 1 ozt.

Dlaczego warto inwestować w złote monety?

Monety bulionowe to pewna lokata kapitału – są wygodniejsze od złotych sztabek, łatwiejsze w przechowywaniu i można je szybciej sprzedać np. w czasie kryzysu gospodarczego. Złoto nie traci na wartości – wręcz przeciwnie, w dłuższej perspektywie zyskuje i pozwala na pomnożenie majątku. Złote monety będą świetnym wyborem, jeśli zależy nam na długofalowej inwestycji.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/najpopularniejsze-zlote-monety-w-ktore-z-nich-warto-zainwestowac/