Inwestycja w metale szlachetne – złoto bulionowe w monetach

Kup złotą monetę.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą robić to na mnóstwo sposobów: nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, czy też kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Kolejną strategią jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w postaci sztabek, lecz także monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – bite celem lokowania w nich środków finansowych

Złote monety kojarzą się najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z innych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w paru aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są bite w celu inwestowania w nie środków finansowych, z tego też powodu ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a raczej determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są emituje się w kolekcjach tematycznych bądź w związku z istotnymi rocznicami, skutkiem tego ich design niezwykle sporadycznie jest modyfikowany. Zwykle złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę odróżniają się od siebie tylko rokiem wybicia. Istotne jest to, iż wiele monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość wyznacza waga oraz czystość wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku globu, a ich odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obciążona ryzykiem straty aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie nie tylko o wadze 1 uncji trojańskiej

Najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jednakże mennice wypuszczają też monety o nominale 1/2 czy 1/50 oz złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są zwykle ze złota najwyższej próby (.9999), ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand emitowane są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety i w rezultacie redukcję ryzyka jej zarysowania. Takie monety z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznakowane świadczy o ilości czystego kruszcu, które zużyto do ich wybicia.

W asortymencie polskich dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, a więc wspomniane powyżej Krugerrandy, Filharmoników Wiedeńskich czy Liść Klonowy.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]