Na czym polega faktoring pełny i niepełny?
Faktoring to obecnie jedna z najbardziej znanych usług, które pomagają przedsiębiorcom w zachowaniu płynności finansowej. Korzystają z niej przede wszystkim firmy, które często wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Jeśli również rozważasz skorzystanie z tej usługi, powinieneś bliżej zapoznać się z jej wariantami. W dzisiejszym artykule przedstawiamy różnice pomiędzy dwoma najpopularniejszymi rodzajami faktoringu: faktoringiem pełnym (faktoringiem z regresem) i faktoringiem niepełnym (faktoringiem bez regresu). Mamy nadzieję, że z naszą pomocą, będziesz wiedział, która usługa lepiej sprawdzi się w przypadku Twojej firmy.
Jakie są rodzaje faktoringu?
Faktoring polega na finansowaniu faktur. Przedsiębiorca, który wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, może przekazać je firmie faktoringowej, czyli faktorowi. Po weryfikacji takiej faktury faktor wypłaca przedsiębiorcy od 70 do 100% wartości brutto faktury, pobierając za to opłatę. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi czekać na pieniądze za wykonaną usługą lub sprzedany towar aż minie termin płatności. Zamiast tego od razu otrzymuje środki, które może przeznaczyć na bieżące wydatki w firmie, zatowarowanie lub inwestycje. Z kolei kontrahent może spokojnie zaczekać z rozliczeniem faktury od przedsiębiorcy do upływu terminu płatności.
Z jednej strony przedsiębiorca zachowuje płynność finansową, ale w dalszym ciągu pozostaje konkurencyjny do kontrahentów, oferując im odroczone terminy płatności.
Podstawą faktoringu jest umowa faktoringowa. Ma ona charakter cywilno-prawny, co oznacza, że obie strony umowy decydują, co się w niej znajdzie. Z tego względu faktoring może mieć różne formy. Do najpopularniejszych należą faktoring pełny i faktoring niepełny. Oba rodzaje faktoringu różnią się ze względu na zakres ryzyka niewypłacalności, jaki przejmowany jest przez firmę faktoringową. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Na czym polega faktoring pełny? (faktoring bez regresu)
Faktoring pełny nazywany jest także faktoringiem bez regresu. Polega on na tym, że firma faktoringowa przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta oraz windykacji należności. Faktoring pełny przeważnie oznacza, że firma faktoringowa zawiera umowę ubezpieczenia należności. Dzięki temu, gdy Twój kontrahent nie opłaci wystawionej przez Ciebie faktury na czas, nie musisz oddawać firmie faktoringowej otrzymanej zaliczki. Poza tym to faktor będzie podejmował działania, które będą miały na celu odzyskanie należności od nierzetelnego kontrahenta. W tym przypadku płynność finansowa Twojej firmy nie ucierpi.
Oczywiście wygoda i bezpieczeństwo wynikające z faktoringu pełnego kosztują, więc ten rodzaj faktoringu jest droższy od pozostałych ofert finansowania faktur. W wielu przypadkach takie rozwiązanie i tak jest bardziej korzystne niż ryzyko utraty płynności finansowej lub konieczność samodzielnego dochodzenia należności. Zresztą faktoring pełny to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy:
- poszukują nowych kontrahentów i często nawiązują współpracę z nowymi partnerami biznesowymi,
- chcą zachować płynność finansową bez podejmowania dodatkowego ryzyka,
- wolą, aby ewentualną windykacją kontrahentów zajęła się osobna firma,
- mają kontrahentów, którzy oczekują faktur z odroczonym terminem płatności,
- nie znają dokładnej sytuacji finansowej swoich kontrahentów,
- działają w zmiennej sytuacji gospodarczej i prawnej,
- chcą poprawić wskaźniki finansowe firmy.
Na czym polega faktoring niepełny? (faktoring z regresem)
Drugim rodzajem faktoringu jest faktoring niepełny, czyli faktoring z regresem. W tym przypadku ryzyko niewypłacalności kontrahenta pozostaje po stronie przedsiębiorcy. Jeśli partner biznesowy przedsiębiorcy rozliczy się w terminie, to współpraca między nim a firmą faktoringową wygląda tak, jak w przypadku faktoringu pełnego. Przedsiębiorca przekazuje fakturę faktorowi, a ten wypłaca mu zaliczkę w wysokości 70-100% wartości faktury brutto, pomniejszoną o prowizje i inne opłaty. Gdy kontrahent opłaci fakturę, przedsiębiorca otrzyma resztę kwoty.
A co w przypadku, gdy kontrahent nie rozliczy faktury w terminie? W takiej sytuacji przedsiębiorca z własnych środków będzie musiał oddać firmie faktoringowej wcześniej otrzymaną zaliczkę. I to w jego gestii należy odzyskanie należności od kontrahenta. Trzeba jednak przyznać, że wiele firm faktoringowych nie zostawia przedsiębiorców samych sobie i mogą oni liczyć na pomoc w odzyskaniu należności.
W przypadku faktoringu niepełnego ryzyko niewypłacalności kontrahenta pozostaje po stronie przedsiębiorcy. Oznacza to, że firma faktoringowa mniej ryzykuje, a co za tym idzie może zaproponować niższe ceny za korzystanie z faktoringu.
Faktoring niepełny jest dla Ciebie, jeśli:
- masz stałych, sprawdzonych kontrahentów, którzy bez problemów płacą na czas,
- wystawiasz wiele faktur z odroczonym terminem płatności, ale nie możesz sobie pozwolić, aby tak długo czekać na ich rozliczenie,
- posiadasz w swojej firmie dział, który może z powodzeniem zająć się odzyskiwaniem należności,
- zależy Ci na minimum formalności i szybkim dostępie do gotówki,
- chcesz korzystać w faktoringu bez ponoszenia zbyt wysokich kosztów.
Faktoring pełny, faktoring niepełny, a może faktoring mieszany?
Alternatywą dla wyżej opisanych rodzajów faktoringu jest faktoring mieszany. Stanowi on połączenie faktoringu pełnego i faktoringu niepełnego. Polega on na tym, że firma faktoringowa przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta, ale tylko do określonej wysokości. Powyżej takiej kwoty odpowiedzialność pozostanie przy przedsiębiorcy.
Obecnie faktoring stał się bardzo rozbudowaną usługą, dostępną w różnych wariantach. Dzięki temu mogą z niego skorzystać zarówno wielkie korporacje, jak i mniejsi przedsiębiorcy, a nawet osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Jeśli nie wiesz, z jakiego faktoringu powinieneś skorzystać, zajrzyj do Rankingu Firm Faktoringowych. Pomoże Ci on zapoznać się z dostępnymi ofertami i porównać poszczególnych faktorów między sobą.
Źródło tekstu: https://www.firmowakasa.pl/na-czym-polega-faktoring-pelny-i-niepelny/