System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Skieruj się w to miejsce jeśli interesujesz się systemem bankowym SWIFT.

Mimo, iż praktycznie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z filarów sprawnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

Jak działa system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia znacznie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny stosowany obecnie system tego typu. Poza nim np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SORBNET, Express Elixir oraz SEPA.Na świecie wykorzystywane są także różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze danego kraju.

Co jest wobec tego największym atutem systemu bankowego SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich krajach świata i stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tys., ale także domy maklerskie, giełdy i masa pozostałych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC największych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]