Sztabka srebra – tak też można inwestować na przyszłość
Od lat wiadomo, iż inwestycja w metale szlachetne jest świetną metodą na lokowanie oszczędności, która z biegiem lat przynosi namacalny profit. Najpopularniejszym dzisiaj metalem inwestycyjnym jest niezaprzeczalnie złoto, niemniej jednak ostatnio srebro przestało być traktowane wyłącznie jako metal przemysłowy i wróciło do łask coraz większej grupy inwestorów, zarówno tych ze sporym, jak i skromnym potencjałem finansowym.
Srebrne sztabki – kruszec stosowany w rozlicznych branżach gospodarki
Srebro występuje w naturze 17-krotnie częściej od złota, warto jednak podkreślić, iż jego cena w porównaniu do ceny złota nie odzwierciedla tej zależności ilościowej i stale jest dostrzegalnie niższa. Nabycie srebra jest jednak idealną propozycją dla osób, które chcą zróżnicować swój portfel, a które nie mają kapitału umożliwiających kupno dużych zasobów złota. Należy jednakże pamiętać, że ze względu na swoje cechy, srebro jest w szerokim zakresie wykorzystywane w różnych sektorach przemysłu co skutkuje tym, iż jego wartość mocniej reaguje na kłopoty pojawiające się na rynku. Można to zresztą spostrzec badając wykres jego ceny z minionych 25-30 lat. Z tego również powodu inwestycja finansów w srebro obciążona jest większym prawdopodobieństwem strat, toteż zalecana jest osobom znającym bieżącą i prognozowaną sytuację na rynku metali inwestycyjnych. Można jednak zakładać, że zapotrzebowanie na srebro nadal będzie wyglądało podobnie, a wraz z prężnym rozwojem fotowoltaiki, medycyny i elektroniki, w których srebro jest na co dzień wykorzystywane, a także niesłabnącej popularności biżuterii srebrnej, być może jego wartość będzie z roku na rok wzrastać.
Czy średnio zamożnego Polaka stać na sztabki srebra?
Tak ja złoto, sztabki srebra wybijane jest w różnorodnych wagach, co pomaga stworzenie portfela inwestycyjnego, umożliwiającego odsprzedaż zależnie od potrzeb małych bądź dużych jego ilości. Te najdrobniejsze, a zatem również w zasięgu finansowym statystycznego Polaka, to sztabki o ciężarze jednej uncji trojańskiej(31,1 g) oraz 100 g i 50 g. Niewątpliwie, jeżeli zamówimy sztabkę o wyższej wadze, tak naprawdę zapłacimy za kruszec taniej, warto aczkolwiek pamiętać, iż nie można podzielić sztabki i w razie potrzeby jej sprzedaży musimy znaleźć kupca, który weźmie ją w całości. Wobec tego jeżeli sztabki srebra mają służyć też jako zabezpieczenie na czas kryzysu, należy zdecydować się na zakup sztabek w kilku ciężarach, by móc w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile faktycznie musimy. Można też zainwestować w nieco droższy srebrny combibar, innymi słowy złączone sztabki srebra o wadze 1 g, które daje się dowolnie oddzielić. Wadą kupna srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, iż – w przeciwieństwie do złota – jego sprzedaż i kupno obarczone są 23% stawką VAT.
Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]