Banknoty kolekcjonerskie i obiegowe – krótka historia
Kiedy słyszymy o kolekcjonerstwie, jednym z najszybszych skojarzeń obok deltiologii czy filatelistyki jest zbieranie monet. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie hobbystów. W połowie minionego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych kwitów bankowych.
Banknoty – od wieków zadziwiają drobiazgowym designem
Niewiele osób wie, że pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały nie na terenie Europy, ale w Chinach. Pierwsza ich wersja, zbliżona w swojej funkcji najbardziej do współczesnych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się w II w. p.n.e. w czasie władzy Dynastii Han. Banknoty w postaci jaką znamy dzisiaj uformowały się z kolei między VII a XII w. w czasie władzy Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Były one udogodnieniem dla handlarzy, bo zwalniały ich od konieczności przemieszczania się na dalekie dystanse z dodatkowym obciążeniem w postaci metalowych monet. Europejczycy pierwszy raz usłyszeli o papierowej walucie z historii znanych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w państwach europejskich zaczęto je stosować w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Z upływem czasu tę metodę płatności za usługi i towary przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są wypierane przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz żywsze zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, gdyż nie tylko niosą one ze sobą wartość historyczną, ale też artystyczną – od dziesięcioleci bowiem fascynują finezyjnym wzornictwem.
Kto drukuje banknoty kolekcjonerskie w Polsce?
Osoby kolekcjonujące banknoty, tak jak kolekcjonerzy monet, gromadzą głównie banknoty obiegowe z przeróżnych krajów świata. Są one bardzo łatwo dostępne, chociaż ich cena zdarza się bardzo duża – to zależne jest od roku ich emisji i stanu zachowania. Oddzielna odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w ograniczonym nakładzie, najczęściej w związku z upamiętnieniem istotnych wydarzeń czy wybitnych postaci z kręgu kultury, polityki i nauki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje Narodowy Bank Polski. Celebrują one między innymi 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Ojca Świętego (banknot 50 zł) czy 200. rocznicę narodzin Fryderyka Chopina banknot 20 zł). Co ciekawe, poza olśniewającym designem, banknoty kolekcjonerskie posiadają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, takie jak nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, znaki wodne i elementy wypukłe dla osób niewidomych.
Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]