Bezpieczne jazda autem w zimie – łańcuchy śnieżne

W tym miejscu zamówisz łańcuchy na koła.

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak jednak rodzaje łańcuchów samochodowych można kupić?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, terenowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi, przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Różne są również materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. By go uniknąć, warto potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy wystrzegać się jazdy po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]