Buty ochronne – zabezpieczenie kończyn dolnych podczas pracy

Więcej o klapkach piankowych na https://globalhygiene.pl/obuwie-robocze/.

Możnaby uważać, że w trakcie pracy na placu budowy, na linii produkcyjnej bądź w fabryce produkującej żywność, najistotniejsza jest osłona rąk – w końcu to one są w największym stopniu narażone na urazy, bo są głównym narzędziem pracy. Lecz równie ochrona stóp, zatem w licznych branżach przemysłu niezbędne jest kupno pracownikom odpowiedniego obuwia ochronnego.

Buty ochronne dobierz po zidentyfikowaniu wszelkich możliwych groźnych sytuacji

Specyfika różnorodnych zawodów powoduje, że osoby, które się się ich podjęły, na co dzień narażone są na ciężkie uszkodzenia stóp oraz nóg. Groźne sytuacje przytrafiają się nawet w punktach, w których otoczenie wykonywania pracy wydaje się raczej bezpieczne, zatem nie powinno się zaniedbywać konieczności właściwego zabezpieczenia zatrudnionych. Zależnie od swoich indywidualnych parametrów obuwie ochronne osłania przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, atmosferycznymi lub termicznymi. W sprzedaży oferowane jest także obuwie ochronne osłaniające przed ewentualnym porażeniem przez prąd elektryczny, antystatyczne i elektrostatyczne. Zarówno buty robocze, jak i ochronne, aby otrzymać swoje miano, muszą być zgodne z określonymi atestami oraz normami. Wybierając kategoria obuwia ochronnego, które będzie niezbędne do bezpiecznego wykonywania czynności na konkretnym stanowisku, pracodawca musi w pierwszej kolejności określić nie tylko te już występujące, ale i wszystkie możliwe ryzyka z nim powiązane, a później zakupić buty, które zniwelują niebezpieczeństwo poważnego uszkodzenia ciała w każdej z tych sytuacji.

O czym informują symbole znajdujace się na różnych rodzajach butów ochronnych?

Wydziela się trzy główne kategorie obuwia ochronnego:
1. obuwie bezpieczne (symbol “S”, zgodne z normą PN-EN ISO 20345, są to buty z podnoskiemdobrze zabezpieczające palce stopy nawet przed ciosem z siłą 200 J);
2. obuwie ochronne (znakowane symbolem “P”, spełniające normę PN-EN ISO 20346, czyli buty z podnoskiem chroniące palce stopy w razie ciosu z siłą do 100 J);
3. obuwie zawodowe (symbol “O”, norma PN-EN ISO 20347, są to buty bez podnoska chroniące kończynę dolną w stopniu umiarkowanym);.

Jakie inne litery zauważymy na butach ochronnych i co one oznaczają? Przykładowo:
– symbol CR – to wytrzymałość na przecięcia;
– symbol SRC – oznacza odporność na poślizg na podłożu ze stali, a także ceramicznym;
– symbol WR – to osłona przed wilgocią;
– symbol A – znajduje się na obuwiu elektrostatycznym
a to zaledwie niektóre przykłady.

W ofercie Global Food Hygiene będącego polskim wytwórcą obuwia ochronnego, dostępne jest obuwie bezpieczne oraz zawodowe zarówno ochraniające jedynie stopę (np. klapki piankowe, umożliwiające prawidłowy przepływ powietrza, czy niskie i wysokie trzewiki w wersji z i bez podnoska kompozytowego), jak i kalosze gumowe, z PCV oraz piankowe, zabezpieczające nogę do poziomu kolana.

Lokalizacja:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]