Cechy i zastosowanie batów jeździeckich i palcat
Potrzebujesz bata dla konia? Skieruj się na ten adres.
Zamawiając strój jeździecki wypada pamiętać o wyposażeniu się również w najważniejsze przybory. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, oswajania konia czy w czasie turniejów, niezbędne będzie stosowanie batów i palcatów jeździeckich.
Typy batów jeździeckich
Istnieje parę wariantów batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania i naturalnie palcaty skokowe. Najczęściej wykorzystywane to:
– bat do lonżowania – jest zwykle długi na 160-200 cm i służy do zachęcenia zwierzęcia do ciągłego chodu do przodu, przystopowania konia lub przykucia jego uwagi. Przy jego użyciu trener kontroluje konia, jednocześnie pozostając w odpowiednim dystansie od zwierzęcia. Dzisiejsze baty do lonżowania wytwarzane są w głównej mierze z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, iż mocno trzyma się ręki niezależnie od warunków. Na ogół są składane, jednakże w sprzedaży spotkać można też modele jednoczęściowe.
– bat ujeżdżeniowy – jest znacznie krótszy (ma średnio od 90 do 140 cm) i zakończony jest sznureczkiem. Używa się go podczas treningu, sporadycznie w jeździe rekreacyjnej. Należy zaakcentować, iż używa się go wyłącznie wówczas, kiedy dżokej nie jest w stanie wymusić od zwierzęcia właściwego zachowania przy pomocy sygnałów przekazywanych dłonią czy też nogą.
– palcat skokowy – potocznie zwany także szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – jego długość to ok 60 maksymalnie 75 centymetrów. Kończy się zazwyczaj klapką ze skóry, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia i nakłania go do konkretnej reakcji. Palcatem uderza się lekko konia w łopatkę, dlatego też nie musi być on długi.
Palcatów i batów używaj z namysłem
Batów oraz szpicrut niezwykle łatwo nadużyć, zatem należy zawsze posługiwać się nimi z ostrożnością. Za silny cios może sprawić, iż zamiast wypełnić polecenie koń stanie się bardziej niespokojny albo będzie w przyszłości łączyć daną przeszkodę z odczuwaniem cierpienia. Kiedy palcat bądź bat zostawił ślad na sierści konia to znak, iż jeździec uderzył zdecydowanie za mocno.
W czasie jazdy palcaty oraz baty chwytamy w ten sposób, by były ułożone równolegle z trzymanymi wodzami. Jeśli rączka kończy się pętlą, nie wolno zaciągać jej aż do nadgarstka, bo w przypadku upadku jeździec mógłby się zranić.
Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]