Ekologiczne przetwory – co znajdziesz na ich etykiecie

Sprawdź, gdzie zamówić żywność ekologiczną.

Od prężnego rozwoju branży spożywczej, który obserwujemy od początku XX w., artykuły jedzone przez nas codziennie zaczęto coraz częściej wypełniać różnorodnymi związkami przedłużającymi ich świeżość. Jednak wraz z poszerzającą się wiedzą nabywców odnośnie tego, co jedzą i jak może to oddziaływać na ich samopoczucie, w ostatnim czasie coraz częściej poszukują oni wyrobów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Żywność ekologiczna – rośliny hodowane z zachowaniem kluczowych obostrzeń rolnictwa ekologicznego

By dany wyrób sprzedawany w Polsce mógł tytułować się „eko”, musi spełnić wiele wymogów. Żywność ekologiczna i przetwory z niej wyprodukowane muszą pozyskać konkretne certyfikaty wydawane przez desygnowane do tego laboratoria. Fundamentalnym jednakże przymiotem spożywczych produktów eko jest to, że wykorzystane do ich przygotowania owoce i warzywa kultywowano według wszystkich zasad rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie stosowali chemicznych pestycydów ani nawozów, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które też są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre bowiem nawozy wywołują zakwaszenie gleby bądź zatruwają wody powierzchniowe, a opryski upraw silnymi pestycydami nieraz są przyczyną obumierania pożytecznych owadów. Natomiast ekologiczna uprawa powoduje, że warzywa i owoce cechują się wielokrotnie niższą zawartością metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to znaczy, że mniej tych substancji przeniknie do organizmu ich konsumentów.

Zamawiasz przetwory ekologiczne? Czytaj uważnie informacje na opakowaniu

Przetwory ekologiczne podlegają stałemu nadzorowi we wszystkich fazach produkcji, w tym też w trakcie transportu i przechowywania. Co kluczowe, gdy przetwór spełnia wymogi, jego producent obok rutynowych informacji m.in. o terminie zdatności do spożycia, temperaturze przechowywania, możliwych alergenach oraz wadze netto, miejscu pochodzenia składników, musi dodatkowo obowiązkowo podać numer ID organu kontrolnego niniejszy artykuł oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli liść ułożony z białych gwiazd. Poszukując żywności eko wypada więc czytać starannie etykiety produktów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie sklepu informację o posiadanych certyfikatach.

Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]