Odprowadzanie wody opadowej z dachu – systemy rynnowe

Jeśli szukasz rynny PCV, odwiedź ten adres.

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy więc lekceważyć wyboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak zakładanie rynien. Co więc winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich części się składają?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z wszelkiego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu albo pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny plastikowe, PCV lub metalowe – co zamontować?

W asortymencie dystrybutorów dostępne są systemy rynnowe wykonane z różnych surowców – głównie z metalu bądź PCV. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania powinno się więc przedyskutować z ekspertem.

Lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08