Smaczna żywność, która wytrzyma wiele miesięcy – o kiszonkach

Dowiedz się więcej o kiszonych warzywach.

Kiszonki warzywne są tak silnie zakorzenione w polskiej kuchni, że wydaje nam się, iż jest to przede wszystkim słowiański rarytas, z rzadka spotykany w innych regionach świata. Jednak kiszone przetwory z warzyw popularne są nie tylko w Europie, ale też w obu Amerykach oraz w Azji.

Z jakiego powodu kwaszone przetwory z warzyw cieszą się popularnością?

Zgodnie z wiedzą historyków metoda konserwowania pożywienia przez ich zanurzenie w zlewie z octu, w solance czy też w soli, znana jest ludziom od przeszło 4 tysiącleci. Proces ten najprawdopodobniej nie wywodzi się nawet z Europy, a z obszarów antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niska kwasowość roztworu, w którym się ją zanurza, ogranicza rozwój bakterii przyspieszających gnicie. Paręset lat temu był to najlepszy sposób, aby zwiększyć czas przydatności do konsumpcji warzyw, mięsa i ryb nawet o kilkadziesiąt tygodni. Stąd też pojawiła się tradycja przyrządzania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kwaszonki od początku swojej obecności znane są z właściwości prozdrowotnych, co naturalnie potwierdziło się w badaniach. Zawierają one m.in. dużo witaminy C, dlatego marynarze statków, które miały na pokładzie kiszone warzywa, sporadycznie cierpieli z powodu gnilca. Co ciekawe, po polsku kwaszone przetwory z warzyw określa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt np z topinamburu lub pulpy ziemniaczanej.

Kiszonki – co się zwykle kisi?

Najbardziej rozpowszechnionym kwaszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni generalnie w większości zakątków świata, również w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej oraz w Kanadzie, gdzie ta kategoria przetworów z warzyw nie jest zbytnio popularna. Lecz pickle są tam chyba niezwykle lubianym dodatkiem do burgerów, hot-dogów oraz kanapek. Nad Wisłą oprócz ogórka, bardzo popularne są kiszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przyrządzania surówek oraz zup. Jednakże nie tylko te warzywa można kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. białą rzodkiew, pomidory, a także owoce (np. truskawki).

Solanka i ocet wpływają na teksturę oraz smak warzyw, dodając im kwaśności i chrupkości. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się fundamentem lub ważnym dodatkiem do setek dań narodowych. Należy pamiętać, iż smak kiszonych przetworów różnić się w poszczególnych krajach świata, ponieważ jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, których używa się w trakcie kwaszenia. Dlatego też ogórek wyprodukowany wedle typowej polskiej receptury, miał inny smak niż ten zakiszony np. w Japonii.

Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]