Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Jeśli potrzebujesz motoreduktorów ślimakowych, koniecznie wejdź na https://tinyurl.com/ycsc4e9n.

Motoreduktor to po prostu nierozłączne połączenie przekładni mechanicznej z silnikiem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają czas konstruktorów

Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, wskutek czego zawsze pojawia się nieduża różnica między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą także inne podzespoły jak sprzęgła bądź hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które da się bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nieraz miesiące, na żmudne obliczenia oraz testy pojedynczych kompletów elementów. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być dedykowany do niewielkich, średnich albo znacznych obciążeń, jak również do długotrwałego albo krótkotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano wielostopniową przekładnię, pozwala uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Zastosowanie i typy motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka rodzajów silników (AC, BLDC, DC i szeregowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).

Nie ma raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, spedycja bądź przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak linie produkcyjne, dachy ruchome, aeratory czy kolejki w parku rozrywki. Duże spektrum ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, iż liczbę realnych kombinacji, jakie współcześnie oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach, lecz zasadniczo w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]