W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC

Jeśli szukasz silnika prądu stałego, koniecznie wejdź na ultrarobotics.pl.

Mnóstwo rzeczy, których używamy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, by działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Duże lub niewielkie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, a przeciętny obywatel zwykle nie wie, jak pracują te urządzenia, ani z jakich podzespołów składają się.

Co należy wiedzieć o silnikach elektrycznych prądu stałego?

Zadaniem silników na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich budowy, następujących ulepszeń i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego użycia w przeróżnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty uznanych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Gaston Planté, Zénobe Gramme oraz Thomas Edison. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, nieruchomego statora, komutatora oraz szczotek. Współcześnie często używane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tej dość awaryjnej części, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są po prostu cenione za bezszelestne działanie, a takżefenomenalną niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do zastosowań przemysłowych

Teza, iż silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w domu posiadasz czytnik DVD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem samochodów czy pociągów sterowanych radiowo, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które pewnie sprezentujemy też naszym pociechom. Takie silniki znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w wielu branżach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne będą codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniki prądu stałego wykorzystują także pasjonaci elektroniki do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki elektryczne DC o niewielkiej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach dla hobbystów bądź z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od cenionych światowych marek.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]