Badania operatorów i ich zastosowanie

Chcesz zlecić badania operatorów Bielsko Biała? Kliknij tu.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się ze żmudną i naprawdę wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce zgłębić nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że takie badania znajdują także zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do zatrudnienia osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czego trzeba się spodziewać?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie różnią się istotnie od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie powinno się bać. Do ich wypełnienia należy podejść otwarcie. Liczy się rzetelność i szczerość udzielanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe mają największe znaczenie w przypadku osób chcących pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją sprawdzamy, czy badana osoba będzie w stanie w wystarczająco szybki sposób odpowiadać na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają także predyspozycje do koncentracji uwagi, oceny prędkości obiektów będących w ruchu oraz widzenia steroskopowego. Wszystko to ma w przypadku operatorów dźwigów, wózków i innych urządzeń bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić tylko psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest ukończenie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić prawo do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]