Badania operatorów konieczne tak samo jak badania kierowców

Dowiedz się więcej o badaniach operatorów Bielsko.

Gdy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Konieczność ich wykonania ten prawo nakłada także na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka konieczność i na czym badania tego typu polegają?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Ustawa precyzyjnie określa, które grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i z tego powodu robienie tego typu kontroli jest kluczowe.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie zmierzchowe, a także zdolność oceny odległości, poziom koncentracji oraz prędkość reakcji. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, stosowana jest także specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż pół godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby badanej. Przeważnie są to 3-4 lata, natomiast w przypadku osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]