Badania wysokościowe – bądź bezpieczny podczas pracy na wysokości

Na http://www.testypsychologiczne.com.pl dowiesz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko.

Pracą na wysokościach nazywamy wykonywanie czynności na wysokości powyżej trzech metrów ponad ziemią czy podłogą. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale także pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych dziedzin działalności. Jak przebiegają tego rodzaju badania?

Co sprawdzają badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy powinna odbywać się z wykorzystaniem odpowiednich zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, dlatego badania wysokościowe mają na celu niedopuszczenie do jej wykonywania osób, dla których może wiązać się z niebezpieczeństwem. Pracy tego rodzaju nie powinny wykonywać osoby mające zawroty głowy, uskarżające się na kłopoty z równowagą bądź mające problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem kompletna diagnostyka z zakresu neurologii, laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem) oraz okulistyki. Badania przeprowadza się poddając badanego prostym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. Podczas badań można też wykryć kłopoty do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokości, ich wykonanie ma więc szczególne znaczenie. Nie trzeba obawiać się, iż niezbędne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, ponieważ istnieje możliwość wykonania pełnej diagnostyki nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – jak długo zachowują ważność?

Badania wysokościowe należy zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je tylko raz. Pamiętając, iż w trakcie pełnienia obowiązków mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, iż tak nakazuje prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły pięćdziesiąt lat, muszą natomiast przeprowadzać je co 12 miesięcy.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]