Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Na www.badaniabielsko.pl zamówisz badania psychologiczne Bielsko Biała.

Na sytuację na szosach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne jest to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów w myśl prawa powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest podzielność uwagi, zdolność szybkiego reagowania, percepcja prędkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę podnieść. Jak? W sieci znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]