Prywatny detektyw

Kim jest detektyw? Ten fach rozwija się od XIX wieku, a użycie wybitnych i intrygujących metod dedukcji znalazło swoje odzwierciedlenie w literaturze jak na przykład postać Sherlocka Holmesa. Fraza “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Praca detektywa opiera się na prowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się racjonalnym myśleniem i rozmaitymi niejawnymi metodami dochodzenia. W oparciu o dowody, wiarygodne informacje i przesłanki przeprowadza proces dedukcji co ma na celu dojście do właściwych wniosków. Prywatny detektyw prowadząc śledztwa dla klientów jest zobowiązany do posiadania licencji, gdyż jego zeznania mogą mieć ogromne znaczenie w sprawach sądowych czy dochodzeniach policji.

Zakres pracy detektywa

Coraz częściej korzystamy z usług prywatnych detektywów. W dzisiejszych czasach biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i kompetentny, a każda drobna sugestia czy wiadomość od klienta ma znaczenie. Główny zakres takiej działalności to zbieranie wrażliwych, tajnych wiadomości często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, poszukiwanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, ustalanie wiarygodności świadków i aktów, wywiązywania się z obowiązków finansowych i ubezpieczeniowych. Pokaźny popyt na detektywów wynika z faktu, że coraz częściej jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana ciężko jest poprzeć dowodami nasze racje i argumenty. W celu ochrony własnych interesów wiele oszustw jest maskowanych, a oświadczenia osób postronnych i świadków są przekłamane. Jedynie dobry detektyw potrafi ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.