Jak rozważnie korzystać ze źródeł informacji o zdrowiu w sieci?

Portal o zdrowiu - sprawdź koniecznie.

W sieci można niezmiernie łatwo wyszukać informacje na każdy temat. Internauci mają zwłaszcza słabość do radzenia się wyszukiwarki Google odnośnie zagadnień medycznych, często nawet poprzedzając decyzję o wizycie u specjalisty dniami surfowania po sieci w celu samodzielnego odnalezienia odpowiedzi na palący problem. Lecz czy to mądry sposób stosowania wiedzy udostępnianej na portalach o zdrowiu i urodzie?

Blog o zdrowiu jako świetne źródło pomocniczej wiedzy

W zalewie artykułów o dietach, zdrowiu i zabiegach estetycznych dostępnych w internecie jest niemało dobrych treści przygotowanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez ludzi zafascynowanych tematyką zdrowotną i od lat pracujących w branżach powiązanych z medycyną. Niemniej jednak korzystanie z artykułów dostępnych na portalach o zdrowiu czy urodzie nie powinno (a zasadniczo nie może!) polegać na przyjęcie ich za opcję alternatywną do porady lekarskiej. Strona o zdrowym stylu życia, jeśli zapewnia wiarygodnych informacje, może natomiast stać się przydatnym źródłem pobocznej wiedzy, która przygotuje internautę do sprawnego poruszanie się po świecie naszej służby zdrowia. Przeczytanie w sieci detalicznego opisu operacji objaśnionej nieskomplikowanym językiem pozwoli oswoić pacjenta z procedurą zaplanowanego zabiegu i ograniczyć stres przez niego wywołany. Natomiast artykuł z deskrypcją symptomów sygnalizujących konkretną chorobę, którą czytelnik u siebie dostrzega, może ułatwić mu później konsultację z lekarzem.

Warto subskrybować portale z ciekawostkami o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl