Malware i wirus na stronie internetowej – o usuwaniu infekcji WP
WordPress okazał się w mijających latach tak szeroko rozpowszechnionym systemem zarządzania treścią, iż ilość sklepów oraz stron internetowych tworzonych z jego wykorzystaniem szacuje się w tej chwili na setki milionów. Powszechność stosowania tego CMS-a powoduje, że strony tworzone na WordPressie są atrakcyjnym celem ataków cyberprzestępców. W przypadku zainfekowania witryny złośliwym oprogramowaniem, konieczne będzie czyszczenie zawirusowanego WordPressa.
Po czym zidentyfikować zawirusowaną stronę na WordPress?
Logowanie na witrynę jest niemożliwe? Teksty zostały podmienione bez Twojej wiedzy? Na stronie znalazłeś przekierowania do obcych Ci portali? A może ze witryny rozsyłane są wiadomości-śmieci? To zaledwie kilka z potencjalnych objawów alarmujących o zawirusowaniu strony. W takich sytuacjach niezbędne jest szybka reakcja w celu identyfikacji przyczyn infekcji i przywrócenia strony do należytego funkcjonowania. Czyszczenie WordPressa ze szkodliwego oprogramowania lub po atakach hakerskich należy zlecić fachowcom od tego rodzaju działań, gdyż naprawa zawirusowanego WordPressa zazwyczaj przekracza umiejętności ludzi, którzy każdego dnia parają się wyłącznie tworzeniem sklepów i stron www na tym systemie zarządzania treścią.
Usuwanie infekcji ze strony internetowej – szczegółowy przegląd baz danych oraz plików strony
Specjaliści zajmujący się usuwaniem infekcji ze stron zaprojektowanych w WordPressie w ramach swoich działań naprawczych przeprowadzają szczegółowe sprawdzenie baz danych oraz plików strony. Analizują kod zainstalowanych na stronie szablonów i wtyczek, a także pliki htaccess oraz wp-config. Podczas naprawy zainfekowanego WordPressa dodawane są na stronie konieczne zabezpieczenia, obniżające zagrożenie następnych ataków. Jeśli długookresowe zainfekowanie mogło spowodować włączenie strony do listy wykluczeń (m.in. w programach antywirusowych), po usunięciu wirusów z CMS-a specjaliści mogą podjąć też wymagane czynności w celu wykreślenia jej z takich katalogów. Cykliczne aktualizowanie CMS-a i wykorzystywanych na stronie www wtyczek jest szczególnie ważne, bowiem eliminacja wszystkich efektów cyberataku nie jest gwarancją, że taki przypadek nie powtórzy się za jakiś czas.
"Solith Software" Krzysztof Dróżdż
Mob.: +48 609-708-890
E-mail:
[email protected]