Czym różnią się od siebie metody laserowej korekcji wad wzroku?

FemtoLasik. Więcej informacji na https://voigtklinikaoka.pl/laserowa-korekcja-wzroku/metoda-femtolasik/.

Korekta wzroku laserem to teraz najbardziej popularna metoda korekcji presbiopii, myopii, hyperopii czy astygmatyzmu, aczkolwiek mało osób wie, że zabiegi te są realizowane przy pomocy rozmaitych technik.

Zalety metody FemtoLASIK – szybki powrót do powszednich czynności

Zabieg FemtoLASIK (często zwany także All-Laser-LASIK) to w pełni bezpieczna, bezinwazyjna i nie wywołująca bólu technika korekty takich wad jak astygmatyzm (do 6 dioptrii), hyperopia (do +4 dioptrii), krótkowzroczność (do -10 dioptrii) oraz u niektórych pacjentów presbiopia. Sam zabieg nie trwa długo – wykwalifikowany lekarz optometrysta jest w stanie zakończyć go w około 20 minut. Atutem tej metody jest to, iż pacjent niezwykle szybko odzyskuje ostrość widzenia – praktycznie w ciągu doby po zabiegu może wznowić swoje powszednie czynności. Zabieg przebiega w 2 fazach i w przeciwieństwie do metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana za pomocą mechanicznego ostrza. W metodzie FemtoLASIK w pierwszej kolejności przy użyciu lasera femtosekundowego rozdziela się płatek rogówki o grubości około 0,1 mm, a w drugim etapie następuje formowanie rogówki laserem excimerowym.

Pewną odmianą metody FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest spersonalizowana dla każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu optometrysta tworzy topografię rogówki i na jej podstawie programuje wszystkie ruchy wiązki lasera. Ten wariant zabiegu wykonuje się u osób z dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem, których układ optyczny cechuje się niestandardowym kształtem.

Inne metody korekcji wzroku

Rzadziej stosowane sposoby korekty wzroku to przykładowo:
EBK, w którym po znieczuleniu oka zdejmowany jest z rogówki nabłonek (podlega on później odbudowie), a w następnym kroku formuje się rogówkę z użyciem lasera excimerowego. EBK nazywana jest metodą powierzchniową, dlatego że nie dochodzi do ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Metodę tę można jednak wykorzystać jedynie do korekcji nieznacznych wad wzroku.
LASEK – przeprowadzany jest u pacjentów, u których z rozmaitych powodów nie da się zastosować zabiegu FemtoLASIK. W tej metodzie korekcji wzroku płat nabłonka rogówki usuwany jest alkoholem, a nie laserem.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]