Zabiegi cross-linking i Topoguided – o leczeniu stożka rogówki

Leczenie stożka rogówki Kraków - poszerz swoje wiadomości!

Keratoconus, nazwany inaczej stożkiem rogówki, to przypadłość, która niezmiernie utrudnia codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może powodować kolejne choroby oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią na szczęście poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już około 30. roku życia

Rogówka to transparentna część oka, która mocno skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i posiada wiele receptorów bólu, jest jednak słabo ukrwiona. Mniej więcej w trzeciej dekadzie życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Chorzy skarżą się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje również podwójne widzenie. Keratoconus częstokroć współistnieje z innymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie choroba jest korygowana z użyciem soczewek kontaktowych bądź szkieł korekcyjnych, po pewnym czasie jednak niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – różne procedury

Korekta stożka rogówki może być prowadzona za pośrednictwem wielu procedur medycznych. Aktualnie najefektywniejszym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Znakomite rezultaty zapewniają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie niezborności czy też krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który kompletnie eliminuje wadę wzroku.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]